Każdy kontener morski powinien posiadać podstawowe dokumenty jakimi są:
- Świadectwo uznania typu konstrukcji kontenera,
- Metryka kontenera.
Ponadto wyróżnia się następujące dokumenty kontenerowe, które stanowią podstawę budowy i nadzoru kontenerów w eksploatacji.
- International Convention for Safe Containers – 1972, (CSC) – czyli Międzynarodowa Konwencja o Bezpiecznych Kontenerach, 1972 (KBK) z poprawkami,
- Rozporządzenie Ministra Transportu, budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 12 kwietnia 2013 roku w sprawie zasad i trybu postępowania przy przeprowadzaniu przeglądów, prób i uznawania kontenerów oraz organów uprawnionych do dokonywania tych czynności oraz do kontroli stanu kontenerów,
- Przepisy budowy kontenerów – Wydawnictwo Polskiego Rejestru Statków S.A.,
- Przepisy nadzoru kontenerów w eksploatacji – Wydawnictwo Polskiego Rejestru Statków S.A.,
- Normy ISO – Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej,
- Normy polskie.
Wszyscy właściciele (dzierżawcy) kontenerów mają obowiązek poddawania ich przeglądom lub przedstawiania kontenerów do przeglądów. Zgodnie z konwencją CSC, wyróżnić można następujące rodzaje przeglądów kontenerów:
- Przeglądy stałe (PES) – przeprowadzane w następujących okresach- pierwszy przegląd stały- przeprowadzony w okresie nie przekraczającym 5 lat od daty wykonania kontenera; kolejny przegląd stały- przeprowadzany dla każdego rodzaju kontenera w okresie nie przekraczającym 30 miesięcy od daty ostatniego przeglądu.
- Przeglądy ciągłe (ACEP) – przeprowadzane w czasie nie przekraczającym 30 miesięcy od ostatniego przeglądu, przy czym istnieje podział na: przeglądy pełne- przeprowadzane po dużych naprawach kontenerów, ich odnawianiu, przed przekazaniem kontenera w dzierżawę i po odbiorze z dzierżawy; przeglądy rutynowe – częste przeglądy, których celem jest wykrycie uszkodzeń mogących wymagać napraw w czasie bieżącej eksploatacji kontenerów.
O tym jaki rodzaj przeglądu kontenera będzie przeprowadzany, decyduje właściciel. Należy jednak pamiętać, że każdy przegląd powinien obejmować szczegółowe oględziny w celu wykrycia ewentualnych wad lub innych braków, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo kontenera.
Zakres przeglądów obejmuje:
- Oględziny polegające na sprawdzeniu stanu technicznego przynajmniej na zewnątrz kontenera, wszystkich jego powierzchni- a jeśli nie jest załadowany, również jego wnętrza,
- Sprawdzenie prawidłowego kształtu i wymiarów kontenera, w przypadku kiedy istnieje podejrzenie ich utraty,
- Przeprowadzenie próby szczelności na wpływy atmosferyczne, jeśli podejrzewa się jej utratę,
- Sprawdzenie zamknięć, drzwi, otworów i innych elementów/ urządzeń kontenera,
- Sprawdzenie oznakowania kontenera.
Jeśli chodzi o ostatni punkt, czyli oznakowanie kontenera po przeglądzie, to powinno wyglądać ono w sposób następujący:
- W przypadku przeglądów stałych – po przeglądzie, na tabliczce CSC powinno się wbijać datę (miesiąc i rok) następnego przeglądu. Dopuszczalne jest stosowanie naklejek samoprzylepnych. Data następnego przeglądu powinna być podana za pomocą ogólnie zrozumiałych cyfr lub słów.
- W przypadku przeglądów ciągłych – na tabliczce CSC lub blisko niej należy umieścić naklejkę, na której znajdują się: skrót ACEP, skrót nazwy kraju, w którym zatwierdzono program przeglądów ciągłych, rok zatwierdzenia programu przeglądu, numer zatwierdzonego programu, skrót literowy nazwy właściciela kontenera (na życzenie właściciela).